شما می توانید سوالات خود از محضر استاد الهی را در این بخش مطرح فرمایید:

:: پرسش ها و پاسخ ها ::


0

::: موارد اختیاری،برای اطلاع رسانی پاسخ پر شود :::

اخلاقی

سلام
خانمی هستم27 ساله، همسرم طلبه هستن
سطح2 جامعه الزهرا رو خوندم.
وقتی که همسرم تبلیغ میرود آیا وظیفه ی من هم هست که برای خانمها یا دخترها کلاس بگذارم؟ با وجود اینکه خیلی استرس دارم و اصلا حوصله تبلیغ رو ندارم و از نظر علمی ضعیف هستم.

با تشکر

حتما باید انجام وظیفه کنید.

نظرات

اخلاقی

با عرض سلام و ادب
خانمی هستم 28 ساله صاحب دو دختر.
دختر بزرگم 6 سالشه و به علت بیماری که داشته،چند سال پیش چندین بار عمل سنگین انجام داده.
الان که به این سن رسیده اخلاقش خیلی بد شده،اصلا گوش به حرف نمیده،خیلی لجبازه، «نه»گفتنش خیلی زیاده(حتی جاهایی که«نه» جایی نداره)،من هم اصلا حوصله بزرگ کردن این بچه رو ندارم و یکسره باهاش دعوا میکنم،و وقتی عصبانی میشم کنترل از دستم خارج میشه و میزنمش،ولی بعد خیلی عذاب وجدان میگیرم که چرا زدمش.
و اصلا حوصله بازی با بچه ها رو ندارم و وقتی اصرار میکنند که با ما بازی کن تحویل شون نمیگیرم و دوست دارم کارهایی رو که خودم علاقه دارم انجام بدم.
و همیشه ذهنم مشغوله و عذاب وجدان دارم که چرا مادر خوبی نیستم و نمیتونم بچه هامو خوب تربیت کنم.
لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم که بتونم مادر خوبی باشم و زود عصبانی نشم؟
آیا با این شرایط وقت مناسبی برای فرزند سوم هست یا نه؟ با اینکه علاقه زیادی به بچه کوچک دارم.
با تشکر

زیاد بگید یا رئوف و یا رحیم.
روزی ۲ رکعت نماز به نیت بچه ها و مثل همین برای پدر و مادرتان بخوانید، مثل نماز صبح.

 

نظرات

ترس از مرگ نزدیکان

با عرض سلام خدمت شما
خانمی متاهل و ۳۵ ساله هستم همسر روحانی و مادر سه فرزند همیشه ترس از مرگ عزیزان بنده را آزار میدهد ولی دوهفته ای میشه که پدر یکی از دوستانم به رحمت خدا رفته و بنده بسیار نگرانتر و مضطرب تر از قبل شدم و فکر از دست دادن عزیزان خصوصا پدر و مادر و همسرم بسیار آزاردهنده شده و شبها از فکر و خیال بسیار بد میخوابم و خوابهای آشفته میبینم و در طول روز هم این فکر و خیال ها دائما بنده را آزار میدهد و سعی میکنم با خواندن دعا و آیت الکرسی و صلوات برای سلامتی عزیزانم این فکرو خیال را از خودم دور کنم و محبتم را بیشتر کنم نسبت به آن ها ولی بعضی اوقات واقعا درمانده میشوم لطفا راهنمایی کنید.باتشکر .التماس دعا

فوری دنبال دکتر روانشناس بروید.

نظرات

فرزند آوری

با سلام
طلبه ای هستم که دو فرزند دارم، از لحاظ اقتصادی و درسی در حدی متوسطی هستم، فرزند کوچکم سه ساله است، اما حوصله و وقت کمی برای فرزند دارم. به نظر شما وقت مناسب برای فرزند سوم چه موقعی است. با توجه به اینکه خانواده اظهار تمایل دارند.

بچه ها اگر داداش و خواهر داشته باشند، خودشان برای هم کافی هستند.

نظرات

حد دبنداری

با سلام
میزان دینداری مطلوب در عصر فعلی چه مقدار است؟

انجام واجب و ترک حرام

نظرات

اخلاقی

سلام
در رابطه با سوالی که پرسیده بودم که به کارهای هنری علاقه دارم و فرمودید چه نوع کار هنری:
گیره روسری، خیاطی، بافتنی، روباندوزی، روضه خوانی و… ولی همه ی اینها رو تا یه مدت انجام میدم بعد خسته میشم دوباره سراغ یه کار دیگه میرم.

اشکالی ندارد. تنوع طلبی به این معنی بد نیست. پیشرفت است.

نظرات

اخلاقی

سلام
خانمی هستم 27 ساله و صاحب دو فرزند.
به کارهای هنری علاقه شدید دارم ولی وقتی کار هنری انجام میدم تمام وقتمو روی اونها می‌گذارم و آنقدر ذهنم مشغول میشه که دیگه دوست ندارم به بچه ها و کارهای خونه رسیدگی کنم ولی به دلیل علاقه شدید نمیتونم رهاشون کنم.
از طرف دیگه احساس میکنم که این کارها بیهوده است و ثمره ای برایم ندارند و اون دنیا بازخواست میشوم که چرا عمرتو روی این کارهای بیهوده گذراندی.
ولی نمیدونم چرا اراده قوی ندارم، مثلا وقتی یه کار هنری ای شروع میکنم چند ماهی طول نمی کشه که از اون کار خسته میشم و سراغ کار دیگه ای میروم، چند ماه پیش بعد از یادگیری کارهای هنری زیادی تصمیم گرفتم همه شونو کنار بگذارم و سراغ کاری بروم که اون دنیا هم بدردم بخوره(مداحی)، و چند ماهی هم تلاش کردم و از خودشون خواستم کمکم کنن که دیگه این کارو رها نکنم و تا آخر عمر وقتمو روی این کار بگذارم، ولی این هم چند ماهی طول نکشید که خسته شدم(ولی هنوز دوست دارم ادامه بدم) با این حال بازم دوست دارم کار هنری انجام بدم.
چکار کنم اراده ام قوی بشه و فقط یه کاری رو تا آخر دنبال کنم؟

«با تشکر از استاد الهی حافظه الله»

بفرمایید چه نوع کار هنری.

نظرات

ازدواج

سلام
علاقه مندیم روز ولادت حضرت زهرا خطبه عقدمان جاری شود، روز سه شنبه قمر از برج عقرب خارج شده و وارد صورت فلکی عقرب می‌شود و تا پنج شنبه ادامه خواهد داشت.
پیشنهاد شما چیست؟

(در ولادت نحوست)برداشته شده. آیه الکرسی بخوانید.

نظرات

ملاک و میزان برخورد با نامحرم

سلام ببخشید یک سوال پرسیده بودم درمورد نحوه و میزان برخورد با نامحرم اینکه آیا برخورد با همه یکجور باید باشه یا بسته به میزان تقوای طرف مقابل باشه؟ مثل حضرت زهرا که با سلمان و … صحبت داشتن
الان در کلاس که استاد ما آقا هست سوالهامو بپرسم یا بهتر این هست که نپرسم به این امید که به فضل خدا و تلاش خودم اشکالاتم برطرف خواهد شد؟ کدوم کار صحیحتر هست؟ و اینکه یک میزان و ملاکی در این زمینه بیان بفرمایید که آویزه گوشم باشه.
با تشکر و التماس دعا

هر کاری که به تقوی نزدیکتر و رضایت ولی عصر در ان باشد را انجام بدهید.

نظرات

برخورد با افراد بدون اعتقاد

سلام کسی که برادرش اعتقادات دینیشو از دست داده نه نماز میخونه نه روزه میگیره و به مقدسات اهانت میکنه و میگه من دینو قبول ندارم و گاهی بخاطر این مسایل بحثمون میشه تو خونه چه برخوردی باید با او داشت و چکار باید کرد؟ آیا این شخص ناصبی و نجس هست؟

ضعف عقیده را باید کمک کرد و مهربانی.

نظرات

خودخواهی

سلام و خدا قوت
با کسانیکه مومن هستن ولی رفتارهای خودخواهانه دارن حق رو به خودشون میدن و مصلحت شخصی و نظر خودشون رو اعمال میکنن باید چطور رفتار بشه با این افراد؟

روایت به این ها می گوید رفیق مکاشره. یعنی رفاقت سرپائی.

نظرات

تمرکز فکر

سلام و خدا قوت
اینکه توی فضای مجازی بحث کنترل ذهن و یکسری تمرینات که مثلا یکیش از آیت الله طباطبایی هست که برای ایجاد تمرکز در ذهن یک چیزی رو تصور کنیم و فکرهای مزاحم را کنار بزنیم تا اینکه کم کم بتونیم در تمرکز به بالاترین حدها برسیم
میگفتن که علما با همین تمرینات و اصلاح مزاج به این جاها رسیدن، میخواستم بپرسم که حقیقت داره؟ و آیا در دینمون چنین چیزی وجود داشته؟
همیشه فکر میکردم باید یک معجزه ای بشه تا بتونم فکر خودمو جم و جور کنم
ممنون میشم در مورد تمرکز فکر هم توصیه ای بفرمایید.

وقتی انسان واجبات را انجام داد و محرمات را ترک کرد، هوی و هوسش کنترل می شود. نیاز به امور ابداعی نیست والله العالم.

نظرات

سستی اراده

سلام وخسته نباشید.من اعتقاداتم داره کمرنگ میشه نمازخوندنام دارن یکی درمیون میشن این درحالیه که قبلا سابقه نداشت نمازام ونخونم!من خودم مادرسه‌تابچه ام و دوس‌ندارم حالم اینجوری ادامه پیداکنه.تروخداازاستاد برام راه چاره بخاین😓
چیکارکنم که بتونم محکم‌ترازقبل بشم و اراده‌ام قوی بشه وترک واجبات نکنم

صلوات زیاد کمکی شماست در رشد معنوی و خوش رفتاری با فرزند و شوهر.

نظرات

ریا

سلام بنده خانم هستم مشکلم این هست که وقتی نمازجماعت پیش نماز میشم یا برای جمع دعا میخونم به خودم شک میکنم که ریا میکنم یا نه
چکار کنم تا برای همیشه از دست این افکار رها بشم؟
با تشکر

در واجبات ریا نداریم.

نظرات

عبادت

سلام و خدا قوت
بنده مشکلی که دارم این هست که اعمال عبادیمو با تمایل انجام میدم و سعی میکنم در حد توانم با توجه انجام بدم که از عبادتم بتونم لذت ببرم، تو این وقتها از ذکر خدا لذت هم میبرم اما یکباره میبینم در من حالتی ایجاد شد که دیگه تمایلم نسبت به عبادت از بین میره، مثلا دیشب وقت نمازشب از خواب بیدار شدم اما دیدم اصلا تمایلی ندارم عبادت کنم خوابیدم حتی برای نماز واجب هم همینطور
خودمم از این حالت ناراحتم،
علتش میشه نزدیک شدن ایام خاص خانمها باشه؟
ممنون میشم راهنمایی و دعام بفرمایید

چون «حال» را ملاک عبادت می دانید، این می‌‌شود.
ملاک، انجام تکلیف باشد. هر طور بود.
و سختگیری در عبادت معکوس جواب می‌دهد
حضرت فرمود وقتی رغبت داری مستحبات را انجام بده.

نظرات

پرسش خانوادگی

در رابطه با مشکل گم شدن پول در منزل فرمودید که در منزل سختگیری مالی وجود دارد و باید تجدید نظر شود
ولی بنده متوجه نشدم سختگیری مالی یعنی چه؟؟
هم بنده هم همسرم با توجه به نیاز بچه ها و نیاز خونه خرید میکنیم و برای بچه ها هم با توجه به نیازشون و اینکه هرچی بخوان تا جایی که فشاری وارد نشه و البته اسراف هم نباشه خرج میکنیم ولی چون پسر بزرگم هرچه پول دستش بیاید خرج میکند پدرش چیزی بعنوان مقرری پول هفتگی یا ماهیانه به او نمیدهد ولی درهفته پول به او میدهد ولی مقرری نه در مورد تجدید نظر در امور مالی خانواده لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید

باتشکر

نیاز کافی نیست بیشتر از نیاز باشه بهتره

نظرات

مالی

طبق روایتی که روزی اهل علم را تضمین شده میفرماید، آیا اگر طلبه خوب درس بخواند همین برای تامین معیشتش کافی است یا باید کار هم بکند؟


طلبه تا وقتی درس می خواند در حال گدایی از خداست. و گدایی از خدا عامل گشایش روزی است.

نظرات

اعتقادی توسل

سلام خدمت استاد بزرگوار
بنده وقتهایی میشه که احساس فشار شدید درونی بهم دست میده بطوری که نیاز شدید پیدا میکنم به اینکه یک نشونه ای از طرف خدا و اهل بیت ببینم، الان 27 سالمه تو دوران نوجوونی بعضی وقتا که احساس فشار تو زندگی داشتم تو خواب حداقلش حرم امام رضا میرفتم آرومم میکرد ولی سالهاست که فشارهای چندین برابر اونموقع بهم وارد میشه ولی دیگه خبری از خواب ونشونه نیست فقط قرآن باز میکنم که خدا باهام حرف بزنه و این باعث میشه که با خودم بصورت شبهه بگم مگه اهل بیت برا ما چکار میکنن و همچنین حس میکنم که ارتباطم با اهل بیت یک طرفه بوده و این موضوع درد بزرگتر به دردهام اضافه میکنه
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و دعام کنید.

 

[/myfaq_answer]

باید مسافرت بروید معلوم می شود بخود فشار آورده اید. در بندگی شوق و رغبت لازم است.

[/myfaq_answer]

نظرات

پرسش خانوادگی

با عرض سلام و خسته نباشید
یک مشکلی پیش اومده که بنده رو واقعا نگران کرده
امروز برای بار دوم در منزل ما پول ناچیزی گم شده
بار قبل ۱۰۰۰۰ تومان و این دفعه ۵۰۰۰ تومان
حقیقتش دفعه قبل فکرکردم دختر کوچکم پول رو جایی انداخته و خیلی پیگیر قضیه نشدم
ولی این دفعه چون پول پسر ۹ ساله م گم شده بود پیگیر شدم و همه جا رو گشتم تا این که پول رو در کیف پسر بزرگم که ۱۳سال داره پیدا کردم و خودش اول انکار کرد ولی بعد از اینکه قسمش دادم اعتراف کرد که کار خودش بوده
خیلی نگرانم کرده و این که واقعا نمیدونم چه عکس العملی نشون بدم
لطفا بنده رو راهنمایی کنید


معلوم میشود در منزل سختگیری مالی و جود دارد باید تجدید نظر بشود

نظرات

مالی

با سلام
بدهی زیادی دارم لطفا راهنمایی بفرمایید.


گدائی کن. ولی از خدا. برو مسجد بعد نماز بخدا بگو خرجیمو بده.
از مسجد خارج شدی دیگه دروغ نگو.
طمع نکن
یا علی

نظرات