حضرت زهرا سلام الله علیها

امام صادق (علیه السلام فرمودند: جابر به امام محمّد باقر (علیه السّلام) گفت: فدایت شوم، یابن رسول اللَّه! حدیثى درباره فضیلت جده‏ات فاطمه (سلام الله علیها) براى من بگو که هر گاه من آن را براى شیعیانت نقل کنم خوشحال شوند.
🔸امام محمّد باقر (علیه السلام) فرمود: پدرم از جدم از پیامبر معظم اسلام (صلى اللَّه علیه و آله و سلم) نقل فرمود: هنگامى که روز قیامت فرا می¬رسد منبرهایى از نور براى پیامبران نصب خواهد شد؛ در آن روز منبر من از منبر همه بالاتر خواهد بود. خداى سبحان می¬فرماید: یا محمّد! سخنرانى کن. من آن روز خطبه‏اى خواهم خواند که احدى از انبیا نظیر آن را نشنیده باشند.
🔸پس منبرهائى از نور براى اوصیاى انبیا نصب خواهد شد که منبر وصى من على بن ابى¬طالب (علیه السّلام) در وسط منبرهاى آنان می¬باشد و منبر على بالاتر از منبر ایشان خواهد بود، آنگاه خطاب می¬رسد: یا على سخنرانى کن. على سخنرانى¬ای می¬کند که احدى از اوصیا نظیر آن را نشنیده باشند.
🔸بعد از آن منبرهایى از نور براى فرزندان پیامبران نصب می¬نمایند، منبرى از نور براى دو فرزندم، دو سبط من، دو نو گل من نصب خواهد شد. به ایشان گفته مى‏شود: سخنرانى کنید، ایشان سخنرانى¬ای می¬کنند که احدى از فرزندان انبیا نظیر آن را نشنیده باشند.
🔸پس از آن منادى – که جبرئیل است – ندا می¬کند: فاطمه دختر محمّد (صلى اللَّه علیه و آله)‏ کجاست؟ خدیجه دختر خویلد کجاست؟ مریم دختر عمران کجاست؟ آسیه دختر مزاحم کجاست؟ ام کلثوم مادر یحیى بن زکریا کجاست؟ وقتى ایشان همه برخاستند خداى تبارک و تعالی می¬فرماید: اى اهل محشر! امروز کرامت از کیست؟ حضرت محمّد و على و حسن و حسین (علیهم السّلام) می¬گویند: از خدائى که یکتا و قهار است. خداى توانا خواهد فرمود: اى اهل محشر! من کرامت را براى محمّد و على و حسن و حسین و فاطمه قرار دادم، اى اهل محشر! سر خود را به زیر بیندازید و چشم خود را ببندید تا فاطمه زهرا بسوى بهشت رود.
🔸در همین موقع است که جبرئیل ناقه‏اى از بهشت براى آن بانو مى‏آورد که دو پهلوى آن را به دیباى بهشتى زینت کرده باشند، مهار آن از مروارید خواهد بود، جهاز آن از مرجان است، آن ناقه را می¬خواباند و فاطمه (سلام الله علیها) سوار بر آن خواهد شد. آنگاه خدا صد هزار ملک می¬فرستد تا طرف راست آن بانو باشند و صد هزار ملک دیگر می¬فرستد که طرف چپ وى قرار بگیرند و صد هزار ملک دیگر خواهد فرستاد که فاطمه را بر فراز پر و بال خود بسوى بهشت حرکت دهند.
🔸موقعى که به در بهشت رسیدند فاطمه زهرا (سلام الله علیها) متوجه پشت سر خویشتن خواهد شد، خطاب می¬رسد اى دختر حبیب من! براى چه متوجه پشت سر خود می¬شوى، در صورتى که من دستور داده‏ام داخل بهشت شوى؟ فاطمه می¬گوید: پروردگارا! دوست داشتم در یک چنین روزى قدر و ارزش من شناخته شود. خدا می¬فرماید: اى دختر حبیب من! برگرد و بنگر هر کسى که محبت تو یا یکى از فرزندان تو را در قلب دارد، دست او را بگیر و داخل بهشت نما. امام محمّد باقر علیه السّلام فرمود: اى جابر! بخدا قسم فاطمه (سلام لله علیها) در آن روز شیعیان و محبان خود را از میان اهل محشر جدا می¬کند و نجات می¬دهد همچنان که پرنده، دانه‏هاى‏ نیکو را از میان دانه‏هاى بى‏ارزش برمى‏چیند.
🔸موقعى که او با شیعیانش بر در بهشت می¬رسند خدا به دل شیعیان فاطمه مى‏اندازد که متوجه عقب سر خویشتن شوند، وقتى متوجه عقب سر شدند خدا می¬فرماید: اى دوستان من! براى چه متوجه عقب سر خود می¬شوید، در صورتى که من شفاعت فاطمه دختر حبیب خود را در باره شما پذیرفتم؟ می¬گویند: پروردگارا ما دوست داریم در یک چنین روزى قدر و اهمیت ما شناخته شود.
🔸خدا می¬فرماید: اى دوستان من برگردید و هر کسى که شما را براى دوستى فاطمه دوست داشته، هر کسى که براى محبت فاطمه به شما غذا داده، هر کسى که شما را براى دوستى فاطمه پوشانیده (به شما لباس داده)، هر کسى که یک جرعه آب براى محبت فاطمه به شما داده، هر کسى که براى دوستى فاطمه در غیابتان از شما دفاع کرده، دست آنان را بگیرید و داخل بهشت نمائید.
🔸حضرت امام باقر علیه السّلام فرمود: بخدا قسم که از آن مردم غیر از افراد شکاک و کافر و منافق کسى باقى نخواهد ماند. وقتى که ایشان (یعنى کفار) در میان طبقات آتش قرار گرفتند – چنان که خدا خبر داده – می¬گویند: ما شفیع و دوست مهربانى نداریم، اى کاش ما چاره می¬داشتیم و از مؤمنین محسوب می-شدیم. حضرت باقر علیه السّلام فرمود: هیهات هیهات!! آنان از خواسته خود منع خواهند شد، و اگر بر می¬گشتند نیز مشغول آن کارى می¬شدند که نباید بشوند؛ آنان دروغگو مى‏باشند.
📚 بحارالانوار، ج 43، ص 65