qadiriye.ir

نشریه ی غدیریه-بیانات استاد الهی

درمان وسواس شدید

سوال: وسواس شدید دارم به طوری که در سال‌های اخیر، برای یک غسل چندین ساعت در حمام معطل می‌شوم، مشکل را می‌دانم، اما برای درمان ناتوانم!

پاسخ: ببینید این جور افراد باید بپذیرند که بیمار هستند. یک بیمار هم باید معالجه را بپذیرد. آقای بهجت-رحمه‌الله‌علیه-  می‌فرمودند: یک سری مسائل دوایی است و یک سری هم دعائی! و مسلماً همه چیز با دعا حل نمی‌شود که عده‌ای فقط به دنبال ذکر هستند. خیلی چیزها ذکر لازم ندارد و دواء می‌طلبد.

یک این‌که بین الطلوعین بیدار باشید. یک فرد وسواسی به نوعی دیوانه است، وسواس یک نوع جنون است، اما یک جنون شیک! یک نفر شیشه را خورد می‌کند! یک نفر هم یک ساعت در حمام می‌ماند، هر دو دیوانه‌اند. با این تفاوت که دیوانگی یکی آشکار و دیگری پنهان است. وقتی می‌گوییم نوعی جنون است، یعنی در حال وارد کردن یک فشار بر مغز است و بنابراین شما باید به مغز یک فرصت بدهید، مثل مسافرت، مسافرت‌های کوتاه. از این شهر به آن شهر بروید و تفریح داشته باشید. مناطق خوش آب و هوا را انتخاب کنید و استراحتی به خودتان بدهید.

دوم این‌که کندر دود بدهید، در حرم امام رضا-علیه‌السلام- کندر دود می‌دهند، این خوراک مغز است.

سوم عطر! عطر گل نرگس، این بوته‌های رزماری را بگیرید، الان در خانه‌‌ها هم زیاد شده، یک بویی شبیه اکالیپتوس دارد. این گیاه را کمی خورد کنید و جلوی مشام بگیرید، بوی خوشش مغز را آرام می‌کند. استفاده از عطریات مثل گل نرگس، گلاب. سرتان را با گلاب بشورید.

بعد هم ببینید حکم خدا چیست؟! وقتی کمی به خودتان استراحت دادید، یک بار در حمام با شیطان مخالفت کنید. یک بار آن وسواس را به خرج ندهید و با شیطان مخالفت کنید، یک بار سریع غسل کنید و بیرون بیایید، فقط یک بار. یک بار شیطان را مخالفت کنید. وقتی فقط یک بار مخالفت کردید، شیطان می‌گوید این دیگر به درد من نمی‌خورد.