شما می توانید سوالات خود از محضر استاد الهی را در این بخش مطرح فرمایید:

:: پرسش ها و پاسخ ها ::


7

::: موارد اختیاری،برای اطلاع رسانی پاسخ پر شود :::

نام فرزند

سلام علیکم..آیا گذاشتن اسم فرزند دواسمه مشکل دارد مانند .فاطمه زهرا،یامحمدحسین،محمدعماد


بله، یک اسم خوب است. مگر اینکه جایی وارد شده باشد مثل امیر حسین(امیری حسین و نعم الامیر). نازنین زهرا یعنی چه؟ مگر زهرا کسری دارد که باید چیزی به آن اضافه شود. ما وقتی می گوییم انقلاب اسلامی چون انقلاب یک کسری دارد، اسلامی را به آن اضافه می‌کنیم. خوب هم هست.

نظرات

متفرقه

سلام و عرض ادب
دختری دارم 7 ساله که به علت بیماری قلبی در 2 سالگی چندین بار عمل جراحی شده و به علت داروهای بیهوشی که به مدت 45 روز بهش تزریق شده روی هوشیاری و فهم و درک بچه اثر گذاشته، به گونه ای که دکتر میگفت احتمالا بچه تان عقب مونده بشه ولی خدا رو شکر خوب شد ولی الان که کلاس اول میره احساس میکنیم اون داروها اثر خودشو گذاشته.
تو مئرسه تکلیفی که بهش داده میشه درک درستی ازش نداره و معلمش میگه اصلا با من صحبت نمی کنه و فقط نگاه میکنه و هیچ فعالیتی انجام نمیده.
اصلا علاقه ای به درس نداره فقط دوست داره کاردستی درست کنه و بازی بکنه.
لطفا راهنمایی بفرمائید. آیا این بچه نیاز به مشاوره دارد؟

شما که می‌دانید به هر دلیل کشش درسی ندارد، چرا تحت فشار به مدرسه میفرستید. به او بافتنی و آشپزی و… یاد بدهید و مدرسه نفرستید ولی شما قبول نمی کنید.

نظرات

اعتقادی

سلام
گاهی در این فیلم ها یا کتاب های شهدا
دیده میشود که وقتی بهش خبر میدهند که همسر یا فرزندت در بیمارستان هست و از تو کمک خواسته
و او نمیرود و به ماموریت خود ادامه میده و میگوید انشاالله خدا درستش کند
آیا مشابه این عمل در زندگی الان باشد و جای همسر پدر و مادر باشد تکلیف چیست؟ و چگونه تکلیف را تشخیص دهیم که طرف مقابل خداست


حضرت عیسی علیه السلام روی آب راه می رفتند. آیا ما هم می توانیم روی آب راه برویم؟ بله، اگر عیسی بشویم. حضرت عیسی روی هوا نمی توانست راه برود ولی امام صادق علیه السلام روی هوا هم راه می رفتند. چون حضرت عیسی، یقین امام صادق علیه السلام را نداشت.

این مطالبی را که شما می شنوید، مقام یک فرد است. نمی توانید با حالت مجاز برای خودتان درست کنید. مثلا حضرت امام رضوان الله علیه اون طوری حکومت را از شاه گرفت، این یک مقام است. ولی در مشروطه خیلی ها آمدند و نتوانستند. هرکسی برای این کارها ساخته نشده. آن شهید و آن خانواده این زمینه را داشته اند و استفاده کردند. آیا من دارم؟ خیر ندارم.

نظرات

اعتقادی

سلام
مگر حضرت یعقوب پیامبر نبود ونمیدانست که فرزندش زنده است چرا انقدر گریه کرد و شکسته شد؟
و اگر برادران وی او را به چاه نمی انداختن و اون داستان ها مصری ها دیگر هدایت و با خدای یکتا آشنا نمیشدن؟ برادران یوسف پس کار بدی نکرده اند.


1. پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله  فرمودند قلب می سوزد دل تنگی می کند و اشک جاری می شود. ولی شکایت نمی کنیم. این دست شما نیست. مثلا میروی میبینی کفشت را بردند، ناراحت می شوی. آنچه که مهم است این است که حضرت یعقوب شکایت به کسی غیر خدا نبرد.

2. این چه حرفی است؟ ما بگوییم عالم نیاز به شیطان دارد. پس شیطان گناهی ندارد. این چه حرفی است. اگر شیطان نبود وسوسه از طریق نفس انجام میشد یا یک راه دیگر.

حالا آن اتفاقات اگر نمی افتاد، یعقوب هم پیامبر است دیگر. مثلا همین قحطی می شد و در آن منطقه کنعان خوب مدیریت می کردند و توجه مردم به آن منطقه جذب می شد و هدایت می شدند.

با این حساب پس شما باید بگویی اگر ابن ملجم نبود امیرالمومنین علیه السلام شهید نمی شدند. پس ابن ملجم خیلی مقام بالایی داشتند که امیرالمومنین علیه السلام را به این مقام رساندند. نه، این ها ساخته های ذهن است که بجای اینکه برود سراغ مطالب نورانی و محکم برود، قوه ی تخیل را به راه می اندازد.

به دوستان طلبه خود عرض می کنم در دین باب ذوق را به روی خود ببندید.

نظرات

نماز اول وقت

سلام علیکم و رحمه الله
مراد از اول وقت در نماز، وقت فضیلت است یا اول اذان ؟


داخل شدن وقت

نظرات

ازدواج

سلام و وقت بخیرمحضراستادعالیقدر
بنده خانمی ۳۳ساله ولی هنوز مجردم وازدواج نکردم خواستم ببینم شما راهکاری دارید جهت اینکه سریعترازدواج کنم
ممنون میشم اگه از طریق تلفن جواب بدید چون ب ایمیلم دسترسی ندارم


ازدواج شما وقتش گذشته با بودن ۲۰ ساله ها ،طبیعی است که سراغ شما نیایند شما سه گزینه دارید مجرد ماندن یا زن دوم شدن یا بصورت موقت زن کسی شوید که احتمال دارد دائمی شود.

نظرات

خواستگاری

سلام اوقات بخیر
من خواستگاری خانمی رفتم که تمام معیارهایی که میخوام رو داره
و اوشنم من رو پسندیده
میگن استخاره زدیم بد امده
چیکار کنم

پس همه معیار ها وجود ندارد. چون استخاره برایشان یک معیار مهم و بقیه معیار ها ناچیز است. بروید سراغ کسی‌که استخاره همه معیارشان نباشد.

نظرات

به تعویق انداختن

خیلی اهل به تعویق انداختن کارهاهستم برای حل این مسئله چه کنم.

از کارهای کوچک شروع کنید. مثلا بلند شوید کفشتان را واکس بزنید. جورابتان را بشورید. تا دم در بروید، در را قفل کنید برگردید. ببنید کجا برق اضافه روشن است خاموش کنید. ببینید کدام شیر از شیرآلات خانه چکه می‌کند، واشرش را عوض کنید.
چند خط بنویسید. دوتا ذکر بیشتر بگویید. امروز ده دقیقه زودتر بیدار بشوید.
شما می‌گویید من باید به طور کلی آدم خوبی بشوم. نه؛ یک درصدی از خوبی را در نظر بگیرید. مثلا من تا امروز روزی چهارتا دروغ می‌گفتم حالا از فردا می‌کنم ۳تا. این امکانش هست. ولی اگر فردی بگوید من از فردا دروغ نمی‌گویم خود این حرفش دروغ است.
مثلا شما غذا زیاد می‌خورید. لقمه هایتان را بشمارید اگر ۳۰ تا بود فردا بکنیدش ۲۸ تا. اراده انسان کم کم قوی می‌شود.

نظرات

تربیتی

سلام استاد.
بنده دختری دارم که ازسال سوم راهنمایی به حوزه علمیه بقیه الله رفته.بنده خیلی به این کار راصی بودم ولی به ظاهر خودم رو ناراضی نشون دادم که حالا دبیرستان بخون؛مدرک دانشگاهی بگیر؛که ببینم خودش واقعا” باانتخاب خودش میرود یا نه؛که الحمدالله خودش خیلی اصرار داشت که بره حوزه.
سوال بنده این است که باتوجه به اینکه افرادمختلف؛من جمله افرادی مذهبی هم هی میگویند که چرا فرستادی حوزه؛ما باید تحصیل کرده های دانشگاهی مذهبی هم داشته باشیم؛ما نیاز به دکتر ومهندس مذهبی داریم و…وافراد غیرمذهبی هم با این عنوان که حوزه آینده نداره و…ما را دلسرد میکنند.البته نیت ما آماده کردن فرزندمان برای راه سخت برزخ وقیامت است که هدف خلقت این است.
نظر شما در این مورد چیست؟زیرا دختر کوچکمان هم که الان کلاس پنجم است دوست داریم همین راه را برود وخودش هم علاقه مند است.
باتشکر

بحث دنیا و آخرت است. اهل دنیا جذب می‌کنند به طرف دنیا، اهل آخرت، می‌برند به طرف آخرت. اصلا شما بگو پزشک کم هم باشد. چه کسی گفته وظیفه من است؟
اگر من خواستم حوزه‌ی دین را انتخاب کنم، چون می‌دانم اشرف است، امر بالاتری است، چه تقصیری دارم؟ مگر وظیفه من تکمیل کادر پزشکی یا مهندسی است؟! من می خواهم آخرتم را محکم کنم. آخرتی باشم. لذا حوزه را انتخاب میکنم.
این حرف‌ها راجع به همه چیز هست. شما محاسن بگذار، می‌گویند ریش برای چه گذاشتی. حجاب داشته باش، می‌گویند خانم برای چی چادر چارقد کردی. ولی از آن طرف درباره فحشاء نه چیزی نمی‌گویند.
الان در ایام اربعین شروع می‌شود. آقا چرا برای امام حسین علیه السلام خرج می کنید. چرا…
آن‌ها حرف خودشان را می‌زنند. ما هم حرف خودمان را می‌زنیم. ما می‌گوییم دین باید تقویت بشود.
این مسیر را باید محکم کرد.

نظرات

طب اسلامی

سلام استاد.
برای درمان فیبروم رحم چه چیزی توصیه میفرمایید؟

برای سوالات خصوصی و طبی از طریق تلفن ثابت با سامانه تلفنی غدیر استاد الهی تماس بگیرید:

9099070261

نظرات

مشکلات شخصی

من توگذشته آنچه وظیفه ام بوده عمل کرده ام اماالان یه سری خواسته دارم امامستجاب نمی شه مثل شغل مناسب،دیگه خسته شدم تابرآورده نکنه دیگه انگیزهای برای طاعت وعبادت ندارم.الان هم نمازخواندن راترک کردم تازمانی که کاری برام بکنه.

برای سوالات خصوصی با سامانه و با تلفن ثابت تماس بگیرید

9099070261

نظرات

متفرقه

سلام
صاحب دو فرزند هستم که یکی بیماری قلبی دارد و دیگری هم کمبود کلسیم، و دائم دستهایش در میرود و تمام دندانهایش خراب است با اینکه 3 سال بیشتر ندارد.
سوالم از بنده این است که آیا بیماری بچه ها به پدر و مادر ربط دارد، و از طرف ما کمبودی بوده که بچه ها سالم نیستند یا نه؟
و با این حال می ترسیم که بچه سوم بیاوریم که نکند این یکی هم مثل اونها مشکلی داشته باشد.
لطفا راهنمایی بفرمائید.

با تشکر

مسئول سایت: لطفا سوالات خصوصی و طبی را از طریق سامانه تلفنی غدیر استاد الهی با شماره:

9099070261

و با تلفن ثابت مطرح فرمایید.

نظرات

ارتباط همسر

باعرض سلام
خانمی متاهل ۳۶ ساله و دارای سه فرزند هستم.
همسرم ۴۲ساله هستند و فردی مذهبی .اخیرا با خانمی در ارتباط هستند هم با تماس و پیامک و هم با آن خانم بیرون رفتند و مطمئنا ارتباطیست شرعی ولی بنده رو نگران کرده .تصمیمم برای ادامه زندگی اینه که با هر سختی و مشقت میخواهم زندگیم را حفظ کنم چون تا اینجا هم سختیهای فراوانی را تحمل کرده و زندگیم و همسرم را دوست دارم ولی این که چطور با این مساله کنار بیایم تا فرجی حاصل شود و زندگیمان روبه راه شود نمیدانم چه کاری انجام دهم
شماره تلفن آن خانم رو هم داشتم ولی تماس نگرفتم وقتی همسرم متوجه شد شماره از دسترس خارج شد و دیگر به یک شماره جدید پیامک میدهد که دیگر پیگیر نشدم و شماره ندارم . ولی متوجه میشوم که همسرم در تماس است
رفتار همسرم با من خوب است و همیشه هوای بنده رو دارد و برایمان از هیچ چیزی کم نمیگذارد فکر میکنم با ظاهرسازی میخواهد اعتمادم را نسبت به خود بیشتر کند رفتار من با ایشان چگونه باشد تا بیشتر پایبند خانه و زندگی بشود و رابطه اش را با آن خانم قطع کند؟
با او صحبت هم کردم ولی کلا انکار میکند و میگوید کسی در زندگی اش نیست و کلی امیدواری هم میدهد که تو رو دوست دارم و از این حرفها
وقتی پیامک میدهد برای اینکه متوجه رابطه اش نشوم پیام ها را پاک میکند
لطفا راهنماییم کنید

اگر این خانم مذهبی هستند، به مذهب کار داشته باشد. ببیند قانون مذهب چیست. هر چیزی قانون مذهب است، تن بدهد. هر چیزی خلاف مذهب است تن ندهد. اگر کار او خدایی است و خلاف شرع نیست، مخالفت با قانون نکند. با مخالفت با قانون، درگیر با خدا می شود.
ولی از آن طرف هم می‌تواند درخواست کند. نظرش را به شوهرش بگوید. این که دارد اذیت می شود را بگوید. شرایط روحی اش را بگوید و شوهرش را متقاعد کند که منصرف بشود. ولی بخاطر کار کسی که می گوید همه چیزش هم خوب است، در مقابل خدا نایستد.

نظرات

خانوادگی

آیا در زندگی ز تفریحات زن و مرد بصورت جداگانه کمکی به بهتر شدن رابطه زن و مرد میکند و جایز است این روش در زندگی یعنی خانم بصورت جداگانه با دوستان خودش و آقا نیز بصورت مجردی با دوستانش به تفریح بروند؟

این کار کاملا غلط است. روحیات زن با شوهرش باید منطبق باشد. حالا یک وقتی مثلا جامعه الزهرا استخر دارد، خانم می رود و بر می گردد مثل همه. می روند بوستان با یک جمعی مثل هیئت، عیبی ندارد. ولی اینکه خانم ها جمعی بشوند و بروند جاهای مختلف، بداند فردا ناهماهنگ می شود با شوهرش. چون خانم ها دارند سلیقه خودشان را میگویند. شما با شوهرت باید منطبق باشی. وقتی شما با شوهرت هماهنگ نیستی با آن خانم ها هماهنگی، خب دعوا شروع می شود.
دوما آقایون غیرت دارند. کل جریان ازدواج یک کلمه است که زن بدون اجازه شوهرش از خانه بیرون نرود. خب اینجا این دارد زیر سوال می رود.
آقایون هم تنبلی نکنند. (بگویند وقت ندارم)حالا خانمم برود. این تنبلی ها به یک جاهایی می رسد که شما نمی توانید جلویش را بگیرید.
تفریح را با همسرتان بروید.
اینکه خانم ها باهم جمع بشوند بروند مشهد، بروند کربلا درست نیست.
من در یکی از شهرهایی که رفت و آمد دارم، خانم هایشان همین طوری هستند و هیچ کدامشان با شوهرهایشان سازگار نیستند. همه اش دعوا. گفتم علتش همین است. چون آنها مجردی دارند زندگی میکنند شماهم مجردی دارید زندگی می کنید.

نظرات

مشکلات شخصی

برای شخصی که درسوال قبل گفتم اعتیاد داره واز خونه میزاره میره بیرون؛الان بازم سه روزه گذاشته رفته از خونه بیرون.چه ذکریادعایی بخونن که برگرده؟

بگذارید برود.

نظرات

مشکلات شخصی

سلام.بنده خدایی اعتیاد دارد؛میبرندش برای ترک.ولی وقتی میارنش بیرون؛حدود سه سال است که از خانه گریزان است وخانه نمیماند.یک هفته دوهفته خانواده از او بی خبر هستن.وقتی هم خوب میشود غذا نمیخورد.روزه میگیرد.
این آواره گی از وقتی برایش پیش اومده که خانواده همسرش برایش دعایی گرفته بودن برای درست شدن کارش.از وقتی که آن را دور انداخته ودفن کرده سرگردان شده.
لطفا” راهنمایی بفرمایید

سوره قدر زیاد بخواند.

نظرات

خانوادگی

استاد اگر‌لطف کنند اجازه بدن این‌سوالو محضرشون برسم‌حضوری توضیح بدم داستان خیلی طولانی‌هست

مشاوره حضوری مقدور نمی باشد

لطفا سوالات خصوصی را از طریق سامانه تلفنی غدیر استاد الهی با شماره:

9099070261

و با تلفن ثابت مطرح فرمایید.

نظرات

تربیتی

سلام
در رابطه با اشتباهات کودک باید چگونه برخورد کنیم؟
وقتی یه چیزی را روی زمین میریزد یا اینکه اسباب بازی رو میشکنه، یا خواهرش رو میزند یا ….

این سوال برمی‌گردد به اینکه الان وضعیت آن خانه چیست. ولی به طور کلی میگویم پدرومادرها در دعوای بین بچه ها وارد نشوند. بچه ها خودشان یک عالمی دارند. دعوا می کنند؛ آشتی می‌کنند. ولی اگر شما دخالت کردی، می‌شود تبعیض؛ طرفداری از یک طرف. بچه تبعیض را در دل نگه می‌دارد. ولی داداشش هر چقدر هم اورا بزند، باز داداشش است. بعداً هم این او را می‌زند.
بچه ها وقتی باهم هستند دارند رشد می‌کنند. خانواده های پرجمعیت راحت‌تر از خانواده‌های کم جمعیت هستند. چون بچه‌ها خودشان دارند خودشان را اداره می کنند. دختر بزرگتر دارد بچه ها را تر و خشک می‌کند.
پدرومادرها نظارت دارند. بعد هم آموزش می‌دهند.
مثلاً وقتی بچه ها ناهار را خوردند و سیر شدند بعد از ظهر دوباره سفره را پهن کنید بگویید بچه ها امروز آموزش غذا خوردن است. درس اول قاشق. قاشق را چطوری دست بگیریم. چقدر قاشق را پر کنیم. از کجای بشقاب بخوریم. به دهان روبرویی نگاه نکنیم…
بچه وقتی دید بابایش یک کارگاه آموزشی پنج دقیقه ای برایش گذاشت از فردا می‌خواهد این را رعایت کند.
یا مثلاً برای خوابیدن این چندتا نکته، برای حمام رفتن این نکات.
همانطور که راهنمایی و رانندگی برای ما یک آیین نامه قرار داده، امتحان می گیرد. این همه راننده ها با سلایق مختلف همه در یک لاین خط کشی شده حرکت می‌کنند.

نظرات

اخلاقی

باسلام
اگر شخصی مرتکب گناه کبیره ای شده باش و کسی جز خدا ندونه بعد از توبه می‌تونه به رحمت خدا امیدوار باش؟ واینکه بعد از اون گناه آرامش روحی خودش رو از دست داده برای اینکه دوباره آرامش روحی و روانیش رو به دست بیاره چه پیشنهادی میفرمایید؟و در آخر این شخص آرزوی رفتن به کربلا رو داره ممکنه انجام اون گناه کبیره مانع از رفتنش به کربلا میشه؟ باتشکر

توبه از گناه یعنی آمرزش و در ادامه دنبال گناه نباشد و کار های خوب جبرانی انجام دهد. کربلا درست شده برای توبه.

نظرات

شک و درمان آن

سلام خانمی ۳۶ ساله هستم که به همسرم شک دارم و البته چند سال پیش با خانمی در ارتباط بودند و بنده بدلیل وجود دو فرزند بسیار نادیده گرفتم و ایشون هم کم کم رابطه را قطع کردند ولی شک من به ایشون هنوز وجود داره و تا قصد رفتن به جایی رو دارن شک در دلم میفته و خیلی اذیتم میکنه لطفا راهنماییم کنید درضمن شرایط تماس با تلفن ثابت را ندارم

نگذارید شک باقی بماند. با یقین به اینکه شوهرتان – همان که شک دارید را- مرتکب شده، با او کنار بیایید. یقین پیدا کنید که همین شک را واقعا انجام داده. حالا تکلیفتان را معلوم کنید. چون الان، این طوری، جرعه جرعه هم او را دارید اذیت می کنید هم خودتان را.

نظرات